arasdecore-mobilemenuelements-img-1
طراحی آشپزخانه کوچک و باریک

طراحی آشپزخانه کوچک و باریک … آشپزخانه گالی

این روزهای متراژ خانه‌ها کم شده است و این کم‌شدن متراژ سبب شده بخش‌های زیادی از خانه یا حذف شوند یا بسیار کوچک‌تر از آنچه انتظار می‌رود گردند. یکی از این فضاها، آشپزخانه است. آشپزخانه‌های کوچک برای خانه‌های کوچک امری است لاجرم که جزئی اجتناب‌ناپذیر از سبک زندگی این روزهاست. جالب است بدانید که این الزام گاهی تبدیل به سبکی برای خانه‌ها می‌شود؛ یعنی خانه‌هایی که فضای کمی در اختیار ندارند؛ اما تمایل دارند چنین آشپزخانه‌هایی داشته باشند. این موضوع سبب شده است که طراحی آشپزخانه کوچک به علاقه طراحان و دکوراتورهای داخلی تبدیل شود.

جالب است بدانید که‌این‌طور آشپزخانه‌ها اسم مخصوص به خود را دارند. آشپزخانه‌های گالی. بله گالی که به قایق‌ها و کشتی‌های کوچک از نظر ارتفاع اما نسبتاً طویل گفته می‌شود که با پارو حرکت می‌کنند. در این قایق‌ها فضای حرکتی کم است و طبعاً کسانی که در آن هستند سعی در چیدن ابزارآلات موردنیاز خود به نحوی دارند که بیشترین استفاده را ببرند. این شیوه چیدمان این روزها به نام همان کشتی‌ها و قایق‌ها نامیده می‌شود.

 

دکوراتورهای داخلی

 

آشپزخانه گالی چیست؟

آشپزخانه گالی نوعی چیدمان برای آشپزخانه کوچک و باریک است که ممکن است یک سمتش به دیوار باشد یا هر دو سمت طویلش باز باشد و قابل خدمت‌دهی. یک راهرو از مرکز یک آشپزخانه گالی می‌گذرد. گاهی اوقات، آشپزخانه گالی در یک انتها به بن‌بست می‌رسد یا می‌تواند یک آشپزخانه عبوری باشد.

 

مزایای آشپزخانه گالی

مزیت‌های زیادی برای آشپزخانه گالی وجود دارد. برای مثال، آشپزخانه گالی باعث صرفه‌جویی در فضا می‌شود تا اتاق‌های دیگر خانه شما بزرگ‌تر باشند. این چیدمان خدمات اصلی آشپزخانه مانند آب، برق و گاز را با استفاده از مثلث کار در یک منطقه قرار می‌دهد. انجام این کار نصب یا سرویس وسایل برقی را برای لوله‌کش‌ها و برق‌کاران آسان‌تر می‌کند.

ازآنجایی‌که کانترها و کابینت‌ها گران‌ترین عناصر آشپزخانه هستند، این هزینه در فضای کوچک‌تر به‌شدت به حداقل می‌رسد. فضای کف کوچک سبب استفاده کف‌پوش کمتر می‌شود.

 

معایب آشپزخانه گالی

چند اشکال در چیدمان گالی وجود دارد، یکی از آنها این است که به دلیل باریک بودن فضا، برای کار هم‌زمان چندین آشپز خیلی مشکل است. فضای ذخیره‌سازی در آشپزخانه گالی محدود است؛ زیرا کابینت‌های پایه کمتری وجود دارد. به‌سرعت می‌تواند سبب درهم‌ریختگی شود. علی‌رغم تمایل زیاد در میان نسل جوان به چنین آشپزخانه‌هایی بااین‌حال به دلیل مرکزیت آشپزخانه در اکثر خانه‌ها این فضای کوچک و باریک ممکن است مطلوبیت چندانی برای خیلی‌ها نداشته باشد. شاید بتوان گفت جدای از اجباری که فضای در دسترس خانه‌ها برای طراحی آشپزخانه‌های گالی می‌دهد، تمایل به چنین آشپزخانه‌ای سلیقه‌ای بسیار خاص را طلب می‌کند.

 

آشپزخانه گالی

 

طراحی آشپزخانه گالی

یک آشپزخانه گالی باید با تفکر در مقیاس آن طراحی شود. به‌عنوان‌مثال، لوازم‌خانگی معمولاً باید در اندازه‌های استاندارد نگهداری شوند تا از شلوغی بیش از حد در آشپزخانه جلوگیری شود. در این نوع آشپزخانه‌ها توجه به چیدمان و جاگیری مثلث کار که در بالا به آن اشاره شد بسیار بااهمیت است. به طور معمول، اجاق‌گاز و یخچال روی دیوارهای مقابل یک آشپزخانه گالی قرار دارند، اگرچه جای یخچال ممکن است در انتهای راهرو آن جای بهتری باشد.

 

توجه به اصول

هنگام ساختن یا بازسازی آشپزخانه گالی، به اصول اولیه مانند کابینت بالا و پایین، پیشخوان، یخچال، سینک، اجاق‌گاز و ماشین ظرف‌شویی توجه کنید. معمولاً هیچ فضایی در آشپزخانه گالی برای یک جزیره آشپزخانه با اندازه کامل یا یک‌بار صبحانه وجود ندارد. بااین‌حال، ممکن است گزینه‌هایی وجود داشته باشد. اگر فضا در دسترس بود، یک جزیره متحرک در انتهای آشپزخانه ممکن است فکر خوبی باشد. اگر پنجره‌ای در انتهای آشپزخانه وجود دارد، یک میز دیواری تاشو و یک چهارپایه برای یک گوشه می‌تواند کارا باشد.

 

حداکثر استفاده از فضا

اجرای کابینت‌های آشپزخانه تا سقف فضای ذخیره‌سازی را به حداکثر می‌رساند که در چنین آشپزخانه‌هایی بسیار مهم است. از کابینت‌هایی با رنگ‌های روشن‌تر استفاده کنید. برای کابینت‌های پایین، از شلف و قفسه‌های رولی استفاده کنید تا از فضایی که اغلب در پشت کابینت‌ها هدر می‌رود بهتر استفاده شود. میتوانید برای دیدن محصولات بیشتر و متنوع تر و انتخاب کابینتی برای آشپزخانه‌ گالی به محصولات طرح انزو سری بزنید..

 

طراحی آشپزخانه گالی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *