arasdecore-mobilemenuelements-img-1
دفتر استارتاپ (Startup Office)

دیزاین یک دفتر استارتاپ (Startup Office)

رویکرد کسب‌وکار در کشور به سمت کسب‌وکارهای نوپا و کوچک رفته است. کسب‌وکارهایی که علاقه دارند با ابعادی کوچک شروع کنند، رشد کرده و توسعه یابند. وقتی از یک فضا و دفتر استارتاپ (Startup Office) سخن به میان می‌آید اول چیزی که به ذهن افراد می‌رسد فضایی شاد و پر از رنگ است. با حضور جوانانی پرانرژی که به‌قصد کاری جدی گرد هم آمده‌اند و در عین حال فضای کاری جدی، خشک و عبوس را بر نمی‌تابند.

کار در یک استارت‌آپ فراتر از یک شغل است، به‌خودی‌خود یک سبک زندگی است. شروع به کار روی چیزی که واقعاً به آن علاقه جمعی وجود دارد، همکاری با افرادی که به مرور بدل به خانواده می‌شوند، و انجام کارهای سخت و دشوار در فضایی که خونسردی و نشاط را تراوش می‌کند، تنها برخی از دلایل پیشرفت کارمندان جوان در استارتاپ‌ها هستند. طراحی برای دفتر استارتاپ (Startup Office) و سبک زندگی آن‌ها بسیار متفاوت است. فرد باید به سبک‌های کاری که به‌سرعت در حال تکامل است، به طور مداوم در روزهای کاری و نیروی کار مشترکی که مشخصه استارتاپ‌ها هستند، توجه داشته باشد. در اینجا برخی از عناصر مهم طراحی دفتر که برای چنین مجموعه‌هایی آورده شده است.

 

طراحی داخلی یک دفتر استارتاپ

طراحی داخلی یک دفتر استارتاپ

 

طراحی دفتر استارتاپ (Startup Office) انعطاف‌پذیر

استارتاپ‌ها ذاتاً نهادهای پویایی هستند و نیازهای آن‌ها ممکن است حتی در عرض یک سال به طور چشمگیری تغییر کند. برای یک شرکت 10 نفره غیرعادی نیست که تعداد کارکنان خود را تنها در چند ماه سه برابر کند، یا عملیات خود را بر اساس عملکرد خود کاهش دهد. بسیاری از استارتاپ‌ها همچنین با تیم‌هایی از فریلنسرها و کارمندان پاره‌وقت کار می‌کنند که تنها چند روز در هفته به دفتر مراجعه می‌کنند. داشتن درجاتی از انعطاف‌پذیری برای تطبیق تغییرات فوری در تعداد کارکنان مطلوب است.

 

 

طراحی بر اساس فعالیت (Activity-based design)

نقش‌های شغلی نیز به طور مداوم در یک استارتاپ در حال تغییر هستند. در یک تیم کوچک، یک فرد ممکن است درگیر جلسات فروش، کار بر روی طراحی وب‌سایت و هدایت استراتژی بازاریابی باشد. حتی ممکن است همه این وظایف در طی یک روز رخ دهد. انتظار چنین وظایف متنوعی از یک میز کار تقریبا غیرممکن است و در عین حال محیط را به مرور غیرقابل تحمل می‌کند.

 

ارس دکور مجری انواع دکوراسیون داخلی شرکتی

ارس دکور مجری انواع دکوراسیون داخلی شرکتی

 

فضاهای اشتراکی

ساعات طولانی و آخر هفته‌های کاری بخشی منظم از فرهنگ استارتاپی است، بنابراین ارتباط افرادی که با هم کار می‌کنند بسیار مهم است؛ بنابراین، فضاهای اشتراکی در یک دفتر استارتاپ (Startup Office) که افراد در آن صحبت می‌کنند، غذا می‌خورند و استراحت می‌کنند، به‌اندازه مناطق کاری مهم هستند. کما اینکه با توجه ماهیت این نوع کار، فضای کاری مشترک بسیاری هم وجود خواهد داشت که طراحی را تحت تاثیر قرار میدهد.

 

 

فضاهایی که نشان از هویت دارند

یک عامل بسیار مهم برای هر شرکت نوپا، روشی است که آنها خود را به بازدیدکنندگان نشان می‌دهند. روزانه از هر دفتر استارتاپ (Startup Office) افراد زیادی از دفاتر شرکا و سرمایه‌گذاران گرفته تا مشتریان و حتی کارمندان بالقوه، بازدید می‌کنند. مهم است که هنگام قدم‌زدن در محیط با نگاهی اجمالی مأموریت‌ها، ارزش‌ها و فرهنگ مجموعه نشان داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *